Historia powstania przedszkola

Przedszkole Publiczne nr 4 w Goleniowie rozpoczęło swoja działalność 3 października 1975 roku.

Na jego potrzeby zaadaptowano dwukondygnacyjny budynek administracyjny.

Oto krótka historia powstania Przedszkola Nr 4 w Goleniowie……

Bankowe przedszkole.

Starsi mieszkańcy Goleniowa pamiętają ,ze w połowie lat siedemdziesiątych niezwykle popularny był program telewizyjny” Bank miast”. Polegał on na rywalizacji miast w różnych dziedzinach dwóch mniej więcej podobnych miast. Goleniów w 1975 roku rywalizował z Żaganiem. Wiele się wtedy w naszym mieście działo…Przykładem jest miedzy innymi powstanie przedszkola na ulicy Jagiełły(dawniej Sułtanowa). Postanowiono zaadoptować budynek na kolejne przedszkole.

Budynek , w którym przedszkole mieści się do dzisiaj, wybudowany został w latach 60-tych dla Gromadzkiej Rady Narodowej. Był to typowy dla tamtych czasów obiekt administracyjny.
W 1972 roku wdrożono reformę administracyjną w wyniku której zlikwidowano małe gromady i utworzono duże gminy. I w ten sposób stosunkowo nowy budynek dwukondygnacyjny okazał sie niepotrzebny. A ,że miejsc w przedszkolach dramatycznie brakowało, władze zdecydowały ,iż w ramach Banku Miast zostanie on zaadoptowany na potrzeby przedszkola.
W najstarszej przedszkolnej kronice znajduje sie taki opis tego co działo sie po podjęciu decyzji:

” Od lipca 1975 roku Komunalne Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane rozpoczęło prace adaptacyjne. Wydział Oświaty i Wychowania powołał w tym czasie na stanowisko dyrektora przedszkola Stanisławę Komsę ,która wspólnie z Zarządem Ekonomiczno-Administracyjny Szkół rozpoczęła wyposażanie i organizację placówki. Do przedszkola przyjęto 100 dzieci do trzech grup przedszkolnych. Pracy w przedszkolu było bardzo wiele, a termin przygotowania placówki do działalności kończył się 25 września , to jest w dniu zakończenia telewizyjnego turnieju Banku Miast. Zobowiązanie wykonano i od 3 października do przedszkola uczęszczały dzieci.

9 października z udziałem władz miejskich nastąpiło uroczyste otwarcie przedszkola nr 4. Obecny na uroczystości dziennikarz „Głosu Szczecińskiego” tak o przedszkolu napisał :

….” W pięknie urządzonych przestrzennych pomieszczeniach znalazło się miejsce dla setki przedszkolaków (….)Po dobudowaniu samej wielkości drugiego skrzydła i adoptowaniu starej części obiektu czego dokonano w ciągu zaledwie trzech miesięcy, miastu przybyło kolejne ,czwarte już przedszkole”.

Pierwszą dyrektorką placówki była pani Stanisława Komsa.

Razem z nią pracę w nowym przedszkolu rozpoczęły nauczycielki : Irena Kwiatkowska, Małgorzata Krzemińska, Maria Zwierzyk oraz Bronisława Filipczyk. Następnie dyrektorem przedszkola została pani Natalia Mużyło. Pani Natalia Mużyło zarządzała przedszkolem w latach 1983 -1986 roku. Następnie dyrektorem przedszkola została pani Małgorzata Małkiewicz ,która zarządzała placówką od roku 01.10.1986 roku do 31.12.1994 roku.

Dyrektorem od 1 stycznia 1995 roku jest mgr Danuta Wasiak.

Przedszkole wyróżnia się działaniami proekologicznymi a swoja misję określa jako pragnienie ,aby każde dziecko żyło w zdrowym środowisku i czuło się jego gospodarzem.
Promuje zdrowy styl życia i uczy oceniać zachowania służące i zagrażające zdrowiu. W ramach wymiany doświadczeń współpracuje z przedszkolem samorządowym ze Stepnicy oraz w ramach miast partnerskich z Przedszkolem Miejskim Nr 3 z Pyrzyc.

Data dodania: 2018-10-16 14:08:20
Data edycji: 2018-10-16 14:08:37