Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Historia powstania przedszkola

Historia powstania przedszkola

Przedszkole Publiczne nr 4 w Goleniowie rozpoczęło swoja działalność 3 października 1975 roku.

 

 

Na jego potrzeby zaadaptowano dwukondygnacyjny budynek administracyjny.

 

 

Oto krótka historia powstania Przedszkola Nr 4 w Goleniowie……

 

 

 

Bankowe przedszkole.


Starsi mieszkańcy Goleniowa pamiętają ,ze w połowie lat siedemdziesiątych niezwykle popularny był program telewizyjny” Bank miast”. Polegał on na rywalizacji miast w różnych dziedzinach dwóch mniej więcej podobnych miast. Goleniów w 1975 roku rywalizował z Żaganiem. Wiele się wtedy w naszym mieście działo…Przykładem jest miedzy innymi powstanie przedszkola na ulicy Jagiełły(dawniej Sułtanowa). Postanowiono zaadoptować budynek na kolejne przedszkole.

 


Budynek , w którym przedszkole mieści się do dzisiaj, wybudowany został w latach 60-tych dla Gromadzkiej Rady Narodowej. Był to typowy dla tamtych czasów obiekt administracyjny.
W 1972 roku wdrożono reformę administracyjną w wyniku której zlikwidowano małe gromady i utworzono duże gminy. I w ten sposób stosunkowo nowy budynek dwukondygnacyjny okazał sie niepotrzebny. A ,że miejsc w przedszkolach dramatycznie brakowało, władze zdecydowały ,iż w ramach Banku Miast zostanie on zaadoptowany na potrzeby przedszkola.
W najstarszej przedszkolnej kronice znajduje sie taki opis tego co działo sie po podjęciu decyzji:


” Od lipca 1975 roku Komunalne Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane rozpoczęło prace adaptacyjne. Wydział Oświaty i Wychowania powołał w tym czasie na stanowisko dyrektora przedszkola Stanisławę Komsę ,która wspólnie z Zarządem Ekonomiczno-Administracyjny Szkół rozpoczęła wyposażanie i organizację placówki. Do przedszkola przyjęto 100 dzieci do trzech grup przedszkolnych. Pracy w przedszkolu było bardzo wiele, a termin przygotowania placówki do działalności kończył się 25 września , to jest w dniu zakończenia telewizyjnego turnieju Banku Miast. Zobowiązanie wykonano i od 3 października do przedszkola uczęszczały dzieci.


9 października z udziałem władz miejskich nastąpiło uroczyste otwarcie przedszkola nr 4. Obecny na uroczystości dziennikarz „Głosu Szczecińskiego” tak o przedszkolu napisał :


….” W pięknie urządzonych przestrzennych pomieszczeniach znalazło się miejsce dla setki przedszkolaków (….)Po dobudowaniu samej wielkości drugiego skrzydła i adoptowaniu starej części obiektu czego dokonano w ciągu zaledwie trzech miesięcy, miastu przybyło kolejne ,czwarte już przedszkole”.

 

Pierwszą dyrektorką placówki była pani Stanisława Komsa.


Razem z nią pracę w nowym przedszkolu rozpoczęły nauczycielki : Irena Kwiatkowska, Małgorzata Krzemińska, Maria Zwierzyk oraz Bronisława Filipczyk. Następnie dyrektorem przedszkola została pani Natalia Mużyło. Pani Natalia Mużyło zarządzała przedszkolem w latach 1983 -1986 roku. Następnie dyrektorem przedszkola została pani Małgorzata Małkiewicz ,która zarządzała placówką od roku 01.10.1986 roku do 31.12.1994 roku.


Dyrektorem od 1 stycznia 1995 roku jest mgr Danuta Wasiak.

Przedszkole wyróżnia się działaniami proekologicznymi a swoja misję określa jako pragnienie ,aby każde dziecko żyło w zdrowym środowisku i czuło się jego gospodarzem.
Promuje zdrowy styl życia i uczy oceniać zachowania służące i zagrażające zdrowiu. W ramach wymiany doświadczeń współpracuje z przedszkolem samorządowym ze Stepnicy oraz w ramach miast partnerskich z Przedszkolem Miejskim Nr 3 z Pyrzyc.

 

 

Data dodania: 2018-10-16 14:08:20
Data edycji: 2018-10-16 14:08:37
Ilość wyświetleń: 1915
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej